piątek, 2 czerwca 2017

Jezioro Dramienko - 1946

Piękny widok na jezioro Dramienko (Drumdram See) przy drodze na Żabin. 
W 1945 r. toczyły się tutaj ciężkie walki 2 dywizji piechoty Wojska Polskiego z Niemcami. Jezioro zasłaniało lewe skrzydło nacierającego na Żabin 6 pułku piechoty.
Zdjęcie zrobione zostało z drogi łączącej Żeńsko z Żabinem w kierunku zachodnim-północnym. Z lewej strony walczył o Żeńsko 5 pułk piechoty.
Czas powstania zdjęcia prawdopodobnie 1946 r.


czwartek, 20 kwietnia 2017

Czersk 1947

Kontynuujemy podróż po miejscowościach Mazowsza zimą 1947 r.

Tym razem jesteśmy w Czersku 20 lutego 1947 r.


W latach 1388 - 1410 z rozkazu księcia mazowieckiego Janusza I, w miejscu przestarzałego grodu wzniesiono ceglany zamek. W 1526 r., zamek stał się własnością królewską. W tym też okresie nadbudowano cylindryczne wieże. Od 1547 r. zamek podlegał królowej Bonie, która nakazała wymianę drewnianej zabudowy dziedzińca na murowaną. W czasie Potopu szwedzkiego, zamek doznał poważnych uszkodzeń. W latach 1762–1766 podjęto próbę remontu zamku. Jednak III rozbiór Polski i objęcie Czerska przez Prusaków doprowadziło do tego, że mury zamku zostały częściowo zburzone. Od tego czasu zamek stoi jako trwała ruina. W 1915 r., podczas I wojny światowej, zamek został ponownie uszkodzony.











Kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego został zbudowany w latach 1805-1806, z cegły pochodzącej z rozbiórki zamku. Pod koniec XIX w. dobudowano zakrystię i skarbiec, a także wieżę.



wtorek, 21 marca 2017

Mecz Legii z Syreną 1945

Pierwszy mecz na prawdziwym boisku, gdzie stały dwie bramki na których wisiały siatki i były wyznaczone linie boiska, rozegraliśmy 1 maja 1945 r. Mecz ten odbył się na Łazienkowskiej, gdy obiekt Legii został już uporządkowany, a stawiło się na nim całe nasze dowództwo. [...] Naszym przeciwnikiem był zespół Syreny Warszawa. [...] Ostatecznie mecz zakończył się remisem 3:3 – wspominał na łamach "Naszej Legii" Kazimierz Górski.

W swoich zbiorach znalazłem cztery zdjęcia z meczu WKS-u z Syreną. Problem tkwi w tym, że według informacji zawartej w podpisie pod jednym z nich wynik meczu brzmiał 3:2. Czy to był te sam mecz?

WKS wbiega na mecz ze Syreną by wygrać 3:2
Powitanie drużyn
Na boisku było chłodno ale...
... Ci trzej zgotowali gorącą łaźnię Syrenie 
[od siebie dodam, że pierwszy z prawej Kazimierz Górski]

Podpisy pod zdjęciami zgodne z oryginalnymi.

Patrz także na inne moje zdjęcia Legii: 
http://miniaturyhistoryczne.blogspot.com/2016/05/legia-warszawa-mecz-1-kwietnia-1945-r.html
 i 

wtorek, 14 lutego 2017

Piaseczno 1947

Kontynuując trasę z lutego 1947 r. po okolicach Warszawy, po Górze Kalwarii, Jeziornie i Klarysewie czas na Piaseczno.

Na pierwszym zdjęciu widać rzymskokatolicki kościół parafialny św. Anny wzniesiony w 1565 r. w stylu późnogotyckim z elementami architektury renesansowej (tzw. gotyk mazowiecki), na miejscu pierwotnego, drewnianego kościoła z ok. 1350 r. pod wezwaniem św. Macieja i św. Anny.


Drugie zdjęcie  w oryginale ma taki podpis "Piaseczno. Szosa w kierunku Warszawy". Czy słusznie, trudno mi stwierdzić.



wtorek, 7 lutego 2017

Jeziorna 1947

Tym razem kilka zdjęć z podwarszawskich miejscowości Jeziorna i Klarysew. Jeziorna do 1954 r. była siedzibą gminy wiejskiej. W 1969 r. Jeziorna i Klarysew połączone zostały ze Skolimowem-Konstancinem. 

Wszystkie zdjęcia wykonano 20 lutego 1947 r.


Dworzec kolejki wilanowskiej w Klarysewie z 2 połowy XIX wieku.



Zdjęcie w oryginale  opisane "Szosa w kierunku Warszawy" (dziś to ulica Warszawska, skrzyżowanie z ulicą Skolimowską. Płaski dom przy drzewie mieścił sklep Holca ). 




Według Bogdana Karasia z forum Konstancin.com: zdjęcie przedstawia zabudowania przy ul.Skolimowskiej w Jeziornie i wykonano je od strony obecnego "stawu". Widać duży murowany dom rodziny Szewczyków, mniejszy murowany dom rodziny Matyjasiaków (Gielecińskich), Tomaszewskich, Siudzińskich.



Poniższe  zdjęcia zrobiono z prawego brzegu Jeziorki w kierunku północnym (lewy brzeg). Pierwsze zdjęcie przedstawia miejsce gdzie niegdyś była "Kołomyja" dziś "Rajski dworek". Zdjęcie drugie i trzecie to widok na dawną dzielnicę żydowską "Na Błotach". W miejscu gdzie widać drzewo stoi dziś stacja "Orlenu". Brak mostu zastępuje prowizoryczna kładka na Jeziorce. Na ostatnim zdjęciu zabudowania papierni (Szmaciarni)






  

środa, 1 lutego 2017

Pod Kołobrzegiem 1945

Zdjęcie zrobione na przełomie marca i kwietnia 1945 r. Już po walkach o Kołobrzeg. Starszy sierżant Bronisław Jakubowski czeka na dowódcę 7 pułku piechoty ppłk. Stanisława Russijana, który jest na odprawie u płk. Stanisława Zajkowskiego dowódcy 3 dywizji piechoty. Na masce Jeep Willys'a siedzi pies dowódcy dywizji.


[zdjęcie niestety jest nieostre]

wtorek, 24 stycznia 2017

Góra Kalwaria 1947

Dzisiaj trzy zdjęcia z Góry Kalwarii wykonane w lutym 1947 r. W kolejności przedstawiają:

1. Kościół filialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego "Na Górce" (zwany też Kaplicą Piłata) wybudowany na zarządzenie biskupa Stefana Wierzbowskiego w 2 połowie XVII w., kilkakrotnie rozbudowywany.
2. Kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny zbudowany w latach 1765-1770 z fundacji marszałka Franciszka Bielińskiego według projektu Jakuba Fontany (jest to jedyne udokumentowane dzieło kościelne tego architekta).
3. Dojazd do rynku ulicą 3 Maja, po prawej widać dzisiejszy budynek Urzędu Miasta i Gminy, w głębi kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.




piątek, 20 stycznia 2017

M/s Jolanta

Statek pasażerski m/s Jolanta (ex m/s Heidenbrick) należący do "Gryf" Polska Żegluga Przybrzeżna na Bałtyku sp. o.o. w Szczecinie stoi przy szczecińskim nadbrzeżu.


Drugie zdjęcie z portu szczecińskiego przedstawia prom do przewozu ludzi "Nr 1". Oba zdjęcia zrobione w tym samym czasie (1947 r. ?)


czwartek, 19 stycznia 2017

Bydgoszcz 1945

1 Brygada Pancerna 19 stycznia 1945 r. została rozkazem dowódcy 1 Frontu Białoruskiego podporządkowana 47 armii. W jej składzie brygada bierze udział w walkach o Bydgoszcz 24-27 stycznia. 29 stycznia brygada wyrusza w kierunku Lutowa ponownie w składzie 1 Armii WP. 
Zdjęcie przedstawia postój 2 batalionu czołgów por. Wasyla Artiemowa w Bydgoszczy. Zapewne 28  stycznia 1945 r. 


wtorek, 10 stycznia 2017

S/p Chodkiewicz

Na blogu "Miniatury historyczne" [http://miniaturyhistoryczne.blogspot.com/2017/01/sp-chodkiewicz-w-swoich-zbiorach.html] umieściłem zdjęcie statku żeglugi wiślanej "Chodkiewicz". Tutaj umieszczam pozostałe, które znalazły się w domowym archiwum. Nie pokazują one niestety całego statku. Mamy za to okazję przyjrzeć się bliżej jego pasażerom. A stoi nie byle kto: Bolesław Bierut, Józef Cyrankiewicz, Michał Rola-Żymierski, Aleksander Zawadzki. Zapewne i jeszcze inne osoby dałoby się rozpoznać przy odrobinie cierpliwości.
[ostatnie zdjęcie w prawym górnym rogu jest uszkodzone] 

 


I jeszcze jedna rzecz. Warto zwrócić uwagę na proporzec prezydencki.